Yurtiçi Taşıma Avantajları ve Dezavantajları?

Yurtiçi Taşıma Avantajları ve Dezavantajları?

Yurtiçi Taşıma Avantajları ve Dezavantajları? Ticaretin ve ulaşımın gelişmesi sonucunda nakliye ve birincil öncelik haline gelmiştir. taşımacılık avantajları bulunan durumlardan biridir. Ülke içinde dağıtım ve nakliyenin çeşitli pratiklikleri bulunur. Ülke içi transfer veya taşımacılık işlemlerinde gümrük işlemlerine gerek kalmaz. hizmetleri bilindiği üzere çeşitli prosedürleri ve kuralları içinde barındırır. Evrak ve izinlerin alınmaması halinde hizmetleri verilemez. Yurtiçinde durum daha farklı olması nedeniyle gümrük izinlerini ihtiyaç olmaz. Pratik ve basit transfer kolaylığı sağlar.

avantajlarından biri de fiyat olarak daha az maliyetli seçenekler ile yapılmasıdır. Ülke içerisinde taşımacılığının tercih edilmesi halinde maddi harcamalar oldukça düşecektir. Buda lojistik hizmetleri veren şirketlerin kâr marjını oldukça yukarıya çeker. Ülkemiz ele alındığında karayolu haricinde deniz yolu taşımacılığı da yaygın şekilde tercih edilir. Yarımada şeklinde bulunan Türkiye için taşımacılığı da uygun maliyetlerle sağlanır. Ayrıca belli bölgelerde tren istasyonları ve ray hatları olması nedeniyle demiryolu da tercih edilebilir. lüks olmasına rağmen şehirlerarası lojistik hizmetleri içerisinde en süratli aktarım biçimidir. Yurtiçi taşımacılığı yurtdışı hizmetlerine göre oldukça kolay ve ucuzdur.

Yurtiçi taşımacılığı işlemlerinde maddi para birimi hangi ülke içi nakliye yapılıyorsa o ülkenin para birimini kapsar. Türkiye içerisinde ülke sınırları kapsamında lojistik hizmetleri yapılması halinde bütün giderler Türk Lirası üzerinden olacaktır. Ancak yurtdışı lojistik hizmetleri ülke sınırlarını geçmesi halinde Dolar ve Euro gibi para birimleri karşımıza çıkar. Türk lirasının değer kaybı nedeniyle yurtdışı nakliye maliyetleri 20 kat daha fazla olacaktır. Buda yurtiçi taşımacılığı avantajlı yönlerinden biridir. Ancak satış yapılan ürünlerin değeri ve kâr payı da yabancı para birimi olmaktadır. Kazanç yurtiçinde TL olurken yurtdışında Euro veya Dolar olur. Buda yurtiçi taşımacılığı dezavantajları arasında yer almaktadır.

 

Yurtiçi Taşımacılığı İçin Bizimle İletişime Geçiniz: 0324 420 35 77

 

Yurtiçi Taşımacılğı Avantajları ve Dezavantajları? Yurtiçi Taşımacılğı Avantajları ve Dezavantajları?

 

Yurtiçi Taşımacılığı Nelerdir?

Dünya genelinde her sektörde gelişim yaşanmaktadır. Bu gelişimlerin başında teknoloji ve dijital ortamlar gelir. Teknolojinin gelişmesi ve elektronik araçların hayatımıza entegresi alışveriş hacmini oldukça arttırmıştır. İnsanlar e-ticaret sistemine yoğun ilgi göstererek alım yaparlar. Bu alımların sonucunda nakliye ve lojistik hizmetleri önem kazanır. Yurtiçi taşımacılığı isminden anlaşılacağı üzere ülke içerisinde ürünlerin nakliye ve dağıtım aşamalarını kapsar.Devamını okuyunuz

 

Daha Fazla
İçerik

×