Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır? Risk barındıran ürünlerin lojistik hizmetleri kapsamında taşınması için bazı prosedürler ve yükümlülükler bulunur. Kurallara uyulması halinde gerekli izinler alınarak lojistik hizmetleri sağlamak mümkündür. Aksa halde prosedürler yerine getirilmeden tehlikeli madde taşımacılığı yasal şekilde yapılamaz. Tehlikeli madde taşımacılığı olarak tabir edilen ürünler dikkatli ve hassas şekilde aktarılması gerekmektedir. Aksi halde ölümcül durumlar ile karşılaşma riski artacaktır.

Tehlikeli sonuçlar doğmasını önlemek için gerekli her türlü bakım ve prosedürler yapılmalıdır. Tehlikeli madde grubu genellikle patlayıcı maddeleri veya patlama riski bulunan kimyasalları kapsar. Aynı şekilde zehirli kimyasal maddeler ve perioksit maddelerde tehlikeli madde grubunda dahil olur.

Bulaşıcı riski bulunan maddelerde tehlikeli kategoride yer almaktadır. Ayrıca aşındırıcı kimyasal ürünlerde de aynı durum söz konusudur. Tehlikeli madde taşımacılığı içerisinde hangi yöntemin kullanılacağı da önem teşkil eder. Havayolu prosedürleri farklı iken denizyolu ve karayolu daha farklı şekillerde karşımıza çıkar. Bu sebeple hangi yöntemin kullanılacağı da bir hayli önemlidir.

Tehlikeli madde taşımacılığı için otoyol tercih ediliyor ise araç bakımının yapılmış olması gerekir. Genellikle taşıma işlemi yapılırken tanker, toplu tanker gibi korumaya yarayan ürünlerden destek alınır. Bu sayede olası kaza durumlarında vahim sonuçların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Şoför seçimi de belli prosedürler ile yapılır. Çeşitli ehliyet belgesi ve evrakları bulunduran kişiler tarafından şoför seçimi yapılır. Rastgele kişiler veya acemi bireyler karayolu üzerinde tehlikeli madde taşımacılığı yapamazlar. Taşıma belgesi denilen çeşitli izinlerin alınması gerekmektedir.

Uluslararası lojistik hizmeti verilecek ise tehlikeli madde yükümlülükleri daha ağır şekilde karşımıza çıkar. Dünya ülkeleri arasında bu tarz durumlar için bazı belli anlaşmalar vardır. Taşıma yöntemine göre anlaşma kurallarına uyularak hareket edilmelidir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı İçin Bizimle İletişime Geçiniz: 0324 420 35 77

 

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır? Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı nedir? Günümüzde ticaretin artması nedeniyle lojistik hizmetleri global hale gelmiştir. Evrensel olarak gelişen ithalat ve imalat nedeniyle ülkeler arası alışveriş artmıştır. Fakat bazı ürün grupları tehlikeli olması nedeniyle dikkatli taşınması gereken ürünler arasında yer alır. Lojistik hizmetleri içerisinde bulunduran şirketlerin en dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Tehlikeli madde sayılan ürünler isminden anlaşılacağı üzere bazı riskleri bünyesinde bulundurur. Devamını Oku

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı içerisinde bazı kurallar ve yönetmelikler bulunur. Tehlikeli olması nedeniyle kurallara uyulması gerekmektedir. Tehlikeli maddeler patlayıcı, radyoaktif veya zehirli kimyasal ürünler olması nedeniyle riskli görülür. Çeşitli bakanlıklar tarafından bazı kurallar ve anlaşmalara uyularak hareket edilir. Uluslararası taşımacılık veya lojistik hizmetleri ADR anlaşmasına göre hareket eder. Bu anlaşmayı dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu kabul etmektedir. Devamını Oku

Daha Fazla
İçerik

×