Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı nedir? Günümüzde ticaretin artması nedeniyle lojistik hizmetleri global hale gelmiştir. Evrensel olarak gelişen ithalat ve imalat nedeniyle ülkeler arası alışveriş artmıştır. Fakat bazı ürün grupları tehlikeli olması nedeniyle dikkatli taşınması gereken ürünler arasında yer alır. Lojistik hizmetleri içerisinde bulunduran şirketlerin en dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. sayılan ürünler isminden anlaşılacağı üzere bazı riskleri bünyesinde bulundurur.

Tehlikeli madde sayılan ürünlerin başında patlayıcı maddeler veya ürünler gelmektedir. Patlama riskinin olması nedeniyle yüksek tehlike içermektedir. Tehlikeli madde taşımacılığı yaparken dikkatli şekilde aktarımı yapılması gerekmektedir. Tehlikeli madde grubuna giren ikinci ürün ise sıkıştırılmış veya sıvı halde bulunan bazı gazlardır. Doğal gaz gibi ürünler bu kategoriye dahil edilmektedir. Yanıcı likit sıvılarda tehlikeli madde grubunda yer almaktadır. Bu nedenle tehlikeli madde taşımacılığı oldukça hassas şekilde yapılmalıdır.

Tehlikeli madde sadece taşıyan için değil çevre halk içinde tehlikelidir. Yolda kaza olması halinde patlama yaşanması sonucunda ölümcül vahim durumlar yaşanabilir. Kimyasal maddeler ve patlama riski olan ürünler lojistik hizmetleri sırasında kontrollü şekilde iletilmelidir. Şoförün bilgisi ve gerekli evraklar yerinde olmalıdır. Her kişi kafasına göre yapamaz. Gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde bu tarz ürünlerin aktarımı sağlanır.

Bazı maddeler kendiliğinden yanma riskine sahip olabilir. Aynı şekilde su ile birleşmesi halinde tepkime veren tehlikeli maddelerde bulunur. Bu gibi ürünler hassas şekilde taşınarak tehlikeli madde taşımacılığı tamamlanmalıdır. Tehlikeli maddeler genellikle farklı şekillerde taşınmaktadır. taşımacılığı sırasında tanker haznesi olan tırlar ile taşındığı görülür. taşımacılığı içerisinde de dev tanker gemileriyle yaygın şekilde taşındığı görülmektedir. Sızıntılara ve tepkimeler karşı önlem alınmadan hareket edilmesi halinde kötü durumlar meydana gelebilir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı İçin Bizimle İletişime Geçiniz: 0324 420 35 77

 

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Risk barındıran ürünlerin lojistik hizmetleri kapsamında taşınması için bazı prosedürler ve yükümlülükler bulunur. Kurallara uyulması halinde gerekli izinler alınarak lojistik hizmetleri sağlamak mümkündür. Aksa halde prosedürler yerine getirilmeden tehlikeli madde taşımacılığı yasal şekilde yapılamaz. Tehlikeli madde taşımacılığı olarak tabir edilen ürünler dikkatli ve hassas şekilde aktarılması gerekmektedir.

Aksi halde ölümcül durumlar ile karşılaşma riski artacaktır. Tehlikeli sonuçlar doğmasını önlemek için gerekli her türlü bakım ve prosedürler yapılmalıdır. Tehlikeli madde grubu genellikle patlayıcı maddeleri veya patlama riski bulunan kimyasalları kapsar. Aynı şekilde zehirli kimyasal maddeler ve perioksit maddelerde tehlikeli madde grubunda dahil olur. Bulaşıcı riski bulunan maddelerde tehlikeli kategoride yer almaktadır. Devamını Okuyunuz

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı içerisinde bazı kurallar ve yönetmelikler bulunur. Tehlikeli olması nedeniyle kurallara uyulması gerekmektedir. Tehlikeli maddeler patlayıcı, radyoaktif veya zehirli kimyasal ürünler olması nedeniyle riskli görülür. Çeşitli bakanlıklar tarafından bazı kurallar ve anlaşmalara uyularak hareket edilir. Uluslararası taşımacılık veya lojistik hizmetleri ADR anlaşmasına göre hareket eder.

Bu anlaşmayı dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu kabul etmektedir. Taşıma işlemi yapılması için tehlikeli madde taşımacılığı belgesinin olması gerekir. Bu belgenin alınması için bazı prosedürlerin yerine gelmesi şarttır. Aksi halde lojistik hizmetlerine gereken izin verilmez ve tehlikeli madde taşımacılığı yapılamaz. Devamını Okuyunuz

Daha Fazla
İçerik

×