Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir? Tehlikeli madde taşımacılığı içerisinde bazı kurallar ve yönetmelikler bulunur. Tehlikeli olması nedeniyle kurallara uyulması gerekmektedir. Tehlikeli maddeler patlayıcı, radyoaktif veya zehirli kimyasal ürünler olması nedeniyle riskli görülür. Çeşitli bakanlıklar tarafından bazı kurallar ve anlaşmalara uyularak hareket edilir. Uluslararası taşımacılık veya lojistik hizmetleri ADR anlaşmasına göre hareket eder.

Bu anlaşmayı dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu kabul etmektedir. Taşıma işlemi yapılması için tehlikeli madde taşımacılığı belgesinin olması gerekir. Bu belgenin alınması için bazı prosedürlerin yerine gelmesi şarttır. Aksi halde lojistik hizmetlerine gereken izin verilmez ve tehlikeli madde taşımacılığı yapılamaz.

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan araçların turuncu plakada olduğu görülür. Bu kurallar arasında yer alan olaylardan biridir. Karayolu ile tehlikeli madde taşımacılığı yapılacak ise ADR anlaşmasına göre hareket edilir. Ancak ile tehlikeli madde lojistik hizmetleri sağlanacak ise İMDG CODE anlaşmasına uyulması gerekir. Havayolu taşımacılığı içerisinde tehlikeli madde bulunuyor ise IATA DGR anlaşmasına göre hareket edilmektedir.

Demiryolunda ise RİD denilen anlaşma baz alınır. Eğer tehlikeli madde barındıran ürünler birden fazla yöntem kullanacak ise kullanılan türlerin hepsi için gerekli izinlerin alınması gerekir. Tehlikeli madde taşımacılığı yapacak şirketler bazı sorumlulukları da üzerine alır. Şoför, ambalaj aşamaları, yükleme kısımları, yol güzergahında işe dahil olan her bireyin yükümlülükleri bulunur. Taşıma işlemi yapılırken genellikle koruma ürünleri bulunur. Tank veya tüplü tanker gibi yardımcı ürünler yaygın şekilde kullanılır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yönetmeliği Nedir?

Bu gibi ürünlerin kullanımı için de devletten izinlerinin alınmış olması gerekir. Ayrıca taşıma belgesi adı verilen evraklarında tam olması mühimdir. Araç bakımlarının önceden ve zamanında yapılmaması halinde tehlikeli madde taşımacılığına izin verilmez. Hassas olması nedeniyle normal lojistik hizmetlere göre oldukça fazla prosedüre sahiptir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nedir?

Tehlikeli madde taşımacılığı nedir? Günümüzde ticaretin artması nedeniyle lojistik hizmetleri global hale gelmiştir. Evrensel olarak gelişen ithalat ve imalat nedeniyle ülkeler arası alışveriş artmıştır. Fakat bazı ürün grupları tehlikeli olması nedeniyle dikkatli taşınması gereken ürünler arasında yer alır. Lojistik hizmetleri içerisinde bulunduran şirketlerin en dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Tehlikeli madde sayılan ürünler isminden anlaşılacağı üzere bazı riskleri bünyesinde bulundurur. Devamını Okuyunuz

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Risk barındıran ürünlerin lojistik hizmetleri kapsamında taşınması için bazı prosedürler ve yükümlülükler bulunur. Kurallara uyulması halinde gerekli izinler alınarak lojistik hizmetleri sağlamak mümkündür. Aksa halde prosedürler yerine getirilmeden tehlikeli madde taşımacılığı yasal şekilde yapılamaz. Tehlikeli madde taşımacılığı olarak tabir edilen ürünler dikkatli ve hassas şekilde aktarılması gerekmektedir. Aksi halde ölümcül durumlar ile karşılaşma riski artacaktır. Devamını Okuyunuz

Daha Fazla
İçerik

×