Libya Nakliye Firmaları

Libya Nakliye Firmaları

Libya nakliye firmaları ihtiyacının arayışında olan kişiler güvenilir ve işinin ehli firmalarını merak eder. Bu arayışa yanıt olarak Ada Lojistik yanıtını vermek pekte yanlış olmaz. Kurum istenilen her türlü ülkeye ihtiyacınızın sağlanması için yardımcı olacaktır. Libya ülkesi Mısır'a komşu olan Akdeniz ülkelerinden biridir. Akdeniz'e kıyısı olan ve yüz ölçümü büyük olan Libya Türkiye ile deniz komşusu olan ülkelerden biridir. Bu nedenle tercih edilmelidir. Denizyolu tercihi sırasında taşınan ürüne ve ürün sayısına göre tercih yapmak daha mantıklı olacaktır. Eğer doğalgaz, petrol gibi maddeler taşınacak ise tanker taşımacılığı tercih edilir. Ancak dökme taşımacılığına uygun ürünlerde ise daha farklı dökme gemileri tercih edilir. Şeker, un, yağ gibi dökme ürünlerde dökme taşımacılığı yaygın şekilde denizyolu üzerinden kullanılır.

Denizyolu taşımacılığı içerisinde en yaygın kullanılan türlerden biride taşımacılığı olarak karşımıza çıkar. Konteyner gemileri binlerce konteyner taşıyarak pratik lojistik sağlar. Bu yöntemi kullanmak için Ada Lojistik üzerinden konteyner kiralayabilir ve nakliye hizmeti alabilirsiniz. Konteyner dikdörtgen şeklinde bulunan korunaklı büyük ürünlerdir. Konteyner içerisine istenilen miktarda ürün entegresi yapılabilmesi ve farklı firmaların kullanabilmesi nedeniyle oldukça elverişlidir. Parsiyel taşımacılığı adı verilen parça parça taşıma yöntemi sayesinde konteyner içerisinde belli oranda da kiralama yapılabilir. Ancak genellikle ürün sayısının fazla olması nedeniyle konteyner adet olarak kiralanacak firmalara hizmet eder.

Libya Nakliye Fiyatları

Kuzey Afrika ülkesi olan Libya belki de kurulduğu günden bu yana hep iç karışıklıklarla uğraşmaktadır. En son Arap Baharıyla yine bir iç savaşa sürüklenen Libya'da çok fazla yer altı zenginliği bulunmasına rağmen ekonomisi allak bullaktır. Ayrıca ekonomisi kötü olduğu için ticari faaliyetleri de sınırlıdır. Hatta iç savaş yüzünden bu ticari faaliyetler oldukça güvensizdirler. Ülkemiz ile bu büyük tarihi olan Kuzey Afrika ülkesinde yıllar boyunca siyasi ve ticari etkileşimler bolca olmuştur.  Bu ticari etkileşimler de lojistik faaliyetleri doğurmuş ve büyütmüştür. Ancak bahsettiğimiz üzere son dönemde Libya'da oluşan iç karışıklıklar özellikle ülkemizdeki lojistik firmalarını endişelendirmektedir. Bu endişelerde Libya Nakliye Fiyatlarına yansımakta ve bu fiyatları pahalılaştırmaktadır.

Trablus Limanı deniz yolu nakliyesi için kullanılmaktadır.

Libya'nın ne büyük limanı Trablus limanıdır. Gerek ülkemizden gerek başka ülkelerden bu liman ticari işler ve denizyolu nakliyesi için kullanılmaktadır. Ayrıca Akdeniz'de bulunan bu liman bizim ülkemiz özelinde iç savaş nedeniyle yükselen fiyatları bir nebze olsa da rahatlatmaktadır. Libya bize karayolu bağlantısı da olan bir ülkedir. Çok fazla yakın olmasa da karayoluyla ulaşabildiğimiz Libya'ya yer yer karayolu nakliyesi de yapılmaktadır. Ancak havayolu nakliyesi çok elzem olmadığı sürece yapılmamaktadır. Bunun sebebi yazı boyunca bahsettiğimiz güvenlik sebepleri olarak söylenebilir.

Güvenlik Libya Nakliye Fiyatlarını ne kadar etkilemektedir?

Nakliye fiyatları genellikle mal çeşidi ve türü, çeşidi ve malın teslim süresi gibi lojistik faaliyetlerden etkilenmektedir. Ancak Libya'da sık sık iç karışıklıklar meydana gelmesi Libya Nakliye Fiyatlarını etkileyen en büyük kalemin güvenlik olduğunu göstermektedir. Ülkemizde çalışan firmalar Libya ile yaptıkları lojistik faaliyetlerde fiyatları yüksek tutmalarının en önemli sebebi güvenliktir. Çünkü savaşın olduğu bir ortamda mallarınızın güvenliği bulunmaz ya da sağlanması çok pahalıya mal olur bu da dolayısıyla nakliye ücretlerini yükseltir. 2023 yılı itibariyle Libya'dan Türkiye'ye ticari mallar için yapılan nakliye işlemlerinin bedeli 2500 Euro'dan Türkiye'den özellikle Libya'nın Trablus limanına yapılan ticari işler için nakliye bedeli 2200 Euro'dan başlayan fiyatlar ile fiyatlandırılmaktadır.

Libya Limanları
  • Benghazi
  • Khoms
  • Misurata
  • Tobruk
  • Tripoli

Taşımalarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla
İçerik

×